NOTIS
Chief Commercial Officer – SMA Mineral
Vi söker en driven och erfaren försäljningschef som kan ta vår försäljning till nya höjder. Vi står inför en spännande framtid med prägel och fokus på hållbarhet!
På grund av omständigheter som ligger helt utanför vår kontroll och beror på den allvarliga situationen i världen måste vi meddela om kraftigt ökade priser på den typ av bränd kalk som används främst vid tillverkning av pappersmassa.
Produktens försörjningskedja som ligger till grund för leveranserna till den nordiska marknaden utgörs till delar av import av varor från andra länder i Europa. Den senaste tiden har kostnaderna, i första hand för bränsle och frakter, rusat i höjden och vi ser även begränsningar av tillgänglig produktionskapacitet. Vi har ingen möjlighet att själva påverka eller absorbera dessa kostnadsökningar.
För att kunna leverera de volymer som våra kunder behöver för sin produktion, måste vi därför omgående kompensera för de ökade kostnaderna genom ett särskilt pristillägg. Detta kommer justeras i takt med kostnadsutvecklingen framöver. Vi tar nu individuell kontakt med våra avtalskunder för att ge mer information och svara på eventuella frågor.
NOTIS
Vi söker en driven och erfaren försäljningschef som kan ta vår försäljning till nya höjder. Vi står inför en spännande framtid med prägel och fokus på hållbarhet!
NOTIS
Fair Transport är transportnäringens hållbarhetscertifiering av godstransporter på väg.
NOTIS
Gillar du högt tempo och en föränderlig vardag? Nu har du chansen att bli en del av SMA Mineral i rollen som transportledare!